PE.0057.9.12

 

Sprawozdanie z pracy Prezydenta Miasta

za okres od 31 maja do 25 czerwca 2012 r.

 

1.         W okresie sprawozdawczym Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic podjęła 74 zarządzenia dotyczące realizacji budżetu, uchwał Rady Miasta, zadań ustawowych i usprawniania pracy Urzędu Miasta, między innymi w sprawie:

1)         zmian w dochodach i wydatkach budżetu miasta na prawach powiatu na rok 2012 dotyczących przeniesień wydatków budżetowych między paragrafami,

2)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej w budynku Zespołu Szkół nr 1 w Rudzie Śląskiej przy ul. Niedurnego 125",

3)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Naprawę dachu basenu przy Szkole Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej ul. Chryzantem 10”,

4)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Remonty bieżące obiektów mostowych i wiaduktów” na terenie miasta Ruda Śląska,

5)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Termomodernizacja wraz z przebudową budynku przy ul. Hallera 61 w Rudzie Śląskiej - Rudzie",

6)         ustalenia Regulaminu Pracy Urzędu Miasta Ruda Śląska,

7)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wymianę instalacji elektrycznej w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudzie Śląskiej ul. Jankowskiego 22”.

 

2.         W okresie sprawozdawczym odbyło się wiele uroczystości i imprez, były też podjęte ważne dla Miasta działania:

1)         4. Ogólnopolski Festiwal Wspomnień

W tym roku impreza odbywała się w klimacie lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Gwiazdą tegorocznej edycji Festiwalu była Magda Umer, która zaprezentowała niepowtarzalne kompozycje, do których słowa napisała zmarła 15 lat temu Agnieszka Osiecka.

 

2)         Wspominając Jana Karskiego

4 czerwca młodzież z Gimnazjum nr 14 oraz prezydent miasta Grażyna Dziedzic i prezes Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej Bożena Łobzowska wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych, a poświęconym pamięci Jana Karskiego.

 

3)         Najzdolniejsi z wizytą u prezydenta miasta

Prezydent Grażyna Dziedzic spotkała się z laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych szkół podstawowych i gimnazjalnych. W nagrodę 19 uczniów we wrześniu wyjedzie na wycieczkę do Wiednia.

 

4)         Rudzianie oddali cześć patronce Miasta

6 czerwca obchodzona była 14. rocznica uznania Świętej Barbary opiekunką miasta. Z tej okazji w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Miasta i rudzian, której przewodniczył przedstawiciel metropolity katowickiego Wiktora Skworca, ks. prałat Stanisław Puchała.

 

5)         Festyn rodzinny na rynku

W sobotę 9 czerwca w ramach obchodów 14. rocznicy uznania Świętej Barbary jako opiekunki miasta, na pl. Jana Pawła II przygotowany został piknik rodzinny. Dzieci mogły wziąć udział w zabawach w specjalnie przygotowanej z okazji EURO 2012 strefie sportowej, natomiast dorośli mogli skorzystać z ciekawego programu artystycznego.

 

6)         Człowiek przez duże „C”

10 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej odbyła się premiera przedstawienia, upamiętniającego postać legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego - Jana Karskiego. Spektakl przygotowała młodzież uczestnicząca w warsztatach organizowanych przez Międzynarodowy Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. Zwieńczeniem premiery było spotkanie z Kayą Mirecką-Ploss, która wspominała postać Jana Karskiego.

 

7)         Sprawdź hałas na mapie

Na stronie www.rudaslaska.pl/mapa-akustyczna dostępna jest mapa akustyczna Rudy Śląskiej. Mapa pokazuje średnie poziomy dźwięku dla całej doby oraz pory nocnej. Można się na niej zapoznać z wynikami dla czterech rodzajów hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego. Prace nad powstaniem mapy trwały od 2011 r. Koszt jej wykonania wyniósł 600 tysięcy złotych. Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego kwotą ponad 500 tysięcy złotych, stanowiącą 85% jego wartości.

 

8)          Od plastycznego bloku do mikroskopu

Ogłoszony został przetarg na zakup nowego sprzętu dydaktycznego dla 24 szkół podstawowych. Pieniądze pochodzą ze środków Unii Europejskiej, a wartość projektu, który realizuje miasto to ponad 1,8 mln zł. Przetarg obejmuje zakup ponad 5 000 pomocy dydaktycznych, w tym specjalistycznego sprzętu, oprogramowania oraz pakietów do diagnozowania i korygowania: wad wymowy, dysleksji, wad postaw, zaburzeń koordynacji ruchowej, jak również rozwijania zainteresowań i uzdolnień najmłodszych uczniów.

 

9)         Nowe mieszkania przy ul. Lisiej

14 czerwca podpisany został list intencyjny w sprawie budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Lisiej pomiędzy władzami miasta, Śląskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym, a Międzygminnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Tarnowskich Górach. Realizacja inwestycji nastąpić ma we wrześniu.

 

10)     Debata o rudzkiej kulturze

Kultura jest ważna! - to hasło przewodnie organizowanego w tym roku w Rudzie Śląskiej Forum Kultury Ruda Śląska. Do końca czerwca w sześciu dzielnicach miasta odbędą się warsztaty dotyczące sześciu obszarów rudzkiej kultury: twórców, finansowania kultury, nowej kultury, edukacji kulturalnej, wydawnictw i promocji oraz amatorskiego ruch artystycznego. Do tej pory odbyły się już 4 spotkania.

 

11)     Złoty Krzyż Zasługi za miłość

20 czerwca Ewa Blacha, która od 30 lat prowadzi rodzinny dom dziecka w Rudzie Śląskiej, odebrała Złoty Krzyż Zasługi - odznaczenie I stopnia przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złoty Krzyż Zasługi Ewie Blacha wręczył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Uroczystość odbyła się w Szpitalu Chorób Płuc w Orzeszu.

 

12)     Wszyscy jesteśmy numerem jeden

228 uczestników wystartowało 20 czerwca w XII Miejskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych. Imprezę po raz kolejny zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Przedstawiciele 13 ośrodków startowali w trzech głównych konkurencjach – biegu na 30 m, pchnięciu kulą oraz skoku w dal, a także współzawodniczyli w konkurencjach opartych na prostych czynnościach ruchowych.

 

13)     Śląski bank mleka kobiecego

Pierwszy na Śląsku, a drugi w Polsce bank mleka kobiecego został otwarty w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej, prowadzonym przez profesorów Krzysztofa Sodowskiego i Janusza Świetlińskiego. Placówka będzie zapewniała wsparcie dla matek, które nie mogą karmić dziecka własną piersią.

 

14)     Noc Świętojańska

Po raz kolejny rudzianie mieli okazję uczestniczyć w Nocy Świętojańskiej w parku Strzelnica w Bielszowicach. Tradycyjnie zabawę zakończyło poszukiwanie kwiatu paproci. W tym roku Noc Świętojańską zorganizowało również Muzeum Miejskie w Rudzie, które przygotowało na tę okazję bogaty repertuar.

 

15)       Święto rudzkich Świetlic

Ponad 400 uczestników reprezentujących 12 placówek opiekuńczo-wychowawczych rywalizowało w kilkunastu konkurencjach sportowych podczas jubileuszowej X "Świetlandii". "Świetlandia" to coroczny festiwal rudzkich placówek opiekuńczo-wychowawczych, podczas którego dzieci i młodzież mają okazję zaprezentować swoje talenty i umiejętności. Najważniejszy cel festiwalu to integracja świetlic środowiskowych oraz prezentacja możliwości podopiecznych tych placówek.

 

3.         W okresie sprawozdawczym Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby zaproszone uczestniczyły w posiedzeniach komisji stałych Rady Miasta. Ponadto odbyły się spotkania i uroczystości, w których uczestniczyli Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby delegowane, m.in.:

1 czerwca

·  Festyn rodzinny „Mama, tata i ja” na Terenach Targowych w Wirku,

·  Spotkanie z dziećmi ze żłobka miejskiego z okazji Dnia Dziecka,

·  Spotkanie z dziećmi z miejskich przedszkoli z okazji Dnia Dziecka,

2 czerwca

·  4. Ogólnopolski Festiwal Wspomnień,

·  Festyn rodzinny „W zdrowym ciele zdrowy duch” w Zespole Szkół nr 1,

4 czerwca

·  Spotkanie w Warszawie zorganizowane przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych poświęcone Janowi Karskiemu,

5 czerwca

·  Konferencja organizowana przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,

·  „Nasze integracyjne Euro 2012, czyli Lwia Spartakiada” w Miejskim Przedszkolu
nr 12,

·  Promocja tomiku poezji Krystyny Grunszel pt. „Pokochać przeznaczenie” w Domu Kultury w Bielszowicach,

·  „Najlepsza muzyka na letni wieczór” w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie,

6 czerwca

·  Spotkanie z laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych szkół podstawowych i gimnazjalnych,

·  Msza św. w intencji Miasta i mieszkańców w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu,

9 czerwca

·  Festyn rodzinny na pl. Jana Pawła II,

10 czerwca

·  Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin w hali MOSiR w Halembie,

·  Premiera przedstawienia „Człowiek przez duże „C” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

11 czerwca

·  Spotkanie z absolwentami Szkoły Podstawowej nr 4 z lat 60-tych,

·  Spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Ruda,

12 czerwca

·  Konwent prezydentów miast Śląskiego Związku Gmin i Powiatów,

14 czerwca

·  Nagranie programu „Echa Miasta” w TV Sfera,

·  Podpisanie listu intencyjnego ws. budowy osiedla mieszkaniowego przy ul. Lisiej,

15 czerwca

·  Festyn rodzinny w Szkole Podstawowej nr 41,

·  Uroczystość odpustowa w Ośrodku Najświętsze Serce Jezusa w Halembie,

·  Uroczystość 75-lecia Gimnazjum nr 13,

·  Zakończenie Halowej Ligi Piłkarskich Piątek Old Boys w hali MOSiR w Halembie,

·  Uroczystość Złotych Godów,

16 czerwca

·  Festyn rodzinny „Dzień profilaktyki” przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Wirku,

·  Festyn charytatywny przy Szkole Podstawowej nr 1 Nowym Bytomiu,

·  Turniej Ekstraligi Rugby 7 na obiekcie MOSiR w Orzegowie,

·  Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obozu Zgoda – uroczystości w Świętochłowicach,

17 czerwca

·  Festyn rodzinny „Z profilaktyką za pan brat” w Czarnym Lesie.

19 czerwca

·  Konkursy na dyrektorów szkół,

20 czerwca

·  Olimpiada Osób Niepełnosprawnych,

·  Konkursy na dyrektorów szkół,

·  „Z demokracją na ty” – konkurs wiedzy o społeczeństwie w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

·  Uroczystość wręczenia Ewie Blacha Złotego Krzyża Zasługi w Orzeszu,

·  Wizyta rudzkich dzieci u tygrysów w Śląskim Zoo, którymi opiekuje się Miasto Ruda Śląska,

21 czerwca

·  Nagranie programu „Echa Miasta”,

·  Uroczystość Złotych Godów,

·  Uroczyste otwarcie Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Miejskim,

·  Artystyczne podsumowanie roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3,

·  Konkursy na dyrektorów szkół,

·  Letnia arena twórczości artystycznej w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

22 czerwca

·  Komisja bezpieczeństwa,

·  Uroczystość Złotych Godów,

·  Festyn w Szkole Podstawowej nr 7,

·  Spotkanie z rudzkimi przedsiębiorcami,

·  Konkursy na dyrektorów szkół,

·  Gala „Złotych Pierrotów” organizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

23 czerwca

·  Festiwal rudzkich placówek opiekuńczo-wychowawczych „Świetlandia” na obiekcie sportowym przy Szkole Podstawowej nr 15,

·  25-lecie klubu Honorowych Dawców Krwi KWK Pokój,

·  Festyn parafialno-dzielnicowy w Orzegowie,

·  Noc Świętojańska w parku Strzelnica w Bielszowicach,

·  Noc Świętojańska w Muzeum Miejskim,

·  Dni kultury celtyckiej w Nowym Bytomiu,

25 czerwca

·  Konkursy na dyrektorów szkół,

·  Msza św. w intencji miasta w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Kulpok – tel. 322-449-000 do 010 wew. 3252

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Sprawozdanie za okres 31.05. - 25.06.
Podmiot udostępniający informację:Kancelaria Urzędu Miasta
Informację opublikował:Bartosz Pilny
Data publikacji:03.07.2012 09:56
Wytworzył lub odpowiada za treść:Renata Młynarczuk
Data na dokumencie:26.06.2012
Informację aktualizował:Bartosz Pilny
Data aktualizacji:23.03.2017 14:01
Liczba wyświetleń dokumentu: 190