PE.0057.10.12

 

Sprawozdanie z pracy Prezydenta Miasta

za okres od 26 czerwca do 11 lipca 2012 r.

 

1.         W okresie sprawozdawczym Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic podjęła 51 zarządzeń dotyczących realizacji budżetu, uchwał Rady Miasta, zadań ustawowych i usprawniania pracy Urzędu Miasta, między innymi w sprawie:

1)        zmian w dochodach i wydatkach budżetu miasta na prawach powiatu na rok 2012 dotyczących przeniesień wydatków budżetowych między paragrafami,

2)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Renowację elewacji tylnej (południowej A i zachodniej A) budynku Gimnazjum nr 13 przy ul. Jankowskiego 2 w Rudzie Śląskiej”,

3)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Przebudowę dachu budynku mieszkalno-usługowego przy placu Chopina 3 w Rudzie Śląskiej”,

4)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Remont sanitariatów w Szkole Podstawowej Sportowej Nr 15 w Rudzie Śląskiej przy ul. Energetyków 15”,

 

2.         W okresie sprawozdawczym odbyło się wiele uroczystości i imprez, były też podjęte ważne dla Miasta działania:

1)        Wakacje w Rudzie Śląskiej

Ponad 500 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym przeznaczono z budżetu miasta na wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości rudzkich stowarzyszeń, organizacji, klubów sportowych i placówek kulturalnych w tym roku na wakacje wyjedzie prawie 1,2 tys. dzieci, natomiast kolejnych 1,4 tys. spędzi wakacje na półkoloniach i wycieczkach. Kolejnych prawie 500 dzieci skorzysta z oferty rudzkich szkół, które organizują półkolonie oraz kolonie wyjazdowe.

 

2)        Industriada 2012 na "Ficinusie"

30 czerwca obchodzono Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Rudzkim obiektem, który znajduje się na szlaku zabytków jest kolonia robotnicza „Ficinus” w Wirku. Wszyscy, którzy w ostatnią sobotę czerwca odwiedzili to miejsce, mogli skorzystać z szeregu atrakcji. Można było wziąć udział w festynie rodzinnym, kiermaszu wydawnictw oraz zobaczyć wystawę malarstwa nieprofesjonalnego oraz ekspozycję banknotów zastępczych z lat 1914 – 1924. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Wszystkich zainteresowanych po obiektach kolonii „Ficinus” oprowadzali przewodnicy.

 

3)        Finał EURO 2012 na rudzkim rynku

Przez blisko miesiąc cały kraj fascynował się rozgrywanymi na boiskach Polski i Ukrainy Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Sportowe emocje przeżywać można było również w Rudzie Śląskiej, gdzie w specjalnie przygotowanej strefie kibica można było zobaczyć finał tej wielkiej imprezy, natomiast dzień później najciekawsze fragmenty spotkań Euro 2012.

 

4)        Ronda turbinowe na ul. 1 Maja

Rozpoczęto przebudowę ulicy 1 Maja na wysokości ulic Klary i Szyb Walenty. W miejscu tym powstaną dwa ronda. Pierwsze rondo powstanie na przecięciu ulic 1 Maja i Szyb Walenty, drugie połączy ul. 1 Maja z drogami dojazdowymi do projektowanego obiektu handlowego oraz do niezagospodarowanych jeszcze terenów inwestycyjnych. Koszt robót budowlanych wyniesie nieco ponad 5 mln zł.

 

5)        Likwidacja niebezpiecznych wiaduktów

Rozpoczęto rozbiórkę wiaduktu w pobliżu Urzędu Skarbowego przy ul. Kokotek. W ciągu 40 lat stan techniczny wiaduktu pogorszył się na tyle, że zaszła konieczność ograniczenia jego nośności. Obecnie nic nie przemawia za pozostawieniem tego obiektu, a koszt jego remontu przewyższa koszt rozbiórki. Inwestycja kosztować będzie ponad 2 mln złotych i ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Rozpoczęto także likwidację wiaduktu na ul. Chorzowskiej w rejonie ul. Ratowników. Zakończenie tego zadania planowane jest na październik 2012 r., a koszt robót budowlanych to 642.000 zł.

 

6)        Miasto w mieście

Od 6 lipca podopieczni Domu Pomocy Społecznej „Senior” spacerując korytarzami swojego ośrodka mogą oglądać najciekawsze miejsca Rudy Śląskiej. W placówce została otwarta stała wystawa fotografii, które przybliżają mieszkańcom DPS ich małą ojczyznę.

 

7)        Graffiti promujące miasto

Rysunek przedstawiający kilkunastometrową wiewiórkę, która jest maskotką miasta, w otoczeniu charakterystycznych dla Rudy Śląskiej budynków powstał na południowo-wschodniej ścianie budynku przy ul. 1 Maja 343. Realizacja projektu możliwa była we współpracy z MGSM Perspektywa, która udostępniła budynek ze swoich zasobów. Rusztowania oraz potrzebne materiały malarskie zapewniła jedna z firm budowlanych. Najważniejszy element projektu, czyli rysunek, jest dziełem Grupy NIETAK, którą tworzą młodzi i uzdolnieni rudzianie.

 

8)        Maturzyści poznali wyniki

Na początku lipca poznaliśmy wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. W naszym mieście zdało go 605 uczniów spośród 824 przystępujących do niego. Zdawalność wyniosła 73,42%, co jest jednym ze słabszych wyników w naszym województwie. Wynik ten jest jednak lepszy od ubiegłorocznego, kiedy spośród 840 uczniów egzamin maturalny zdało 544, a zdawalność wyniosła 64,76%.

 

9)        Studencki Nobel dla rudzianina

Maciej Besta z Rudy Śląskiej, na co dzień informatyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został laureatem Studenckiego Nobla, jednego z najważniejszych konkursów dla zdolnych studentów. O nagrodę ubiegało się niemal 1100 studentów ze 125 polskich uczelni.

 

10)       Święto Policji

9 lipca obchodzone było święto policji w Rudzie Śląskiej. Podczas uroczystej gali w Miejskim Centrum Kultury wyróżniającym się policjantom wręczone zostały ordery państwowe i resortowe, a także akty mianowania na wyższe stopnie oraz nagrody prezydenta miasta.

 

3.         W okresie sprawozdawczym Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby zaproszone uczestniczyły w posiedzeniach komisji stałych Rady Miasta. Ponadto odbyły się spotkania i uroczystości, w których uczestniczyli Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby delegowane, m.in.:

 

26 czerwca

·  Koncert „Najlepsi z najlepszych” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

27 czerwca

·  Nagranie programu „Echa Miasta”,

·  Gala XVIII Szkolnego Festiwalu Teatralnego w Gimnazjum nr 11,

·  Otwarcie wystawy „Z dziejów dzielnicy Wirek” w Muzeum Miejskim,

28 czerwca

·  Uroczysta akademia z okazji zakończenia nauki w szkole uczniów klas III w Gimnazjum nr 5,

29 czerwca

·  Dzień Ratownika WOPR oraz uroczystości 50-lecia WOPR,

·  Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia,

·  Msza św. w intencji Miasta w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu,

·  Koncert „Co mi w duszy gra?” w wykonaniu chóru młodzieżowego VOX CORDIS działającego przy Gimnazjum nr 9 w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

30 czerwca

·  Festyn rodzinny na Kłodnicy,

·  Industriada na „Ficinusie”,

·  Festyn organizowany przez towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”,

1 lipca

·  Mecz finałowy Euro 2012 w rudzkiej strefie kibica,

2 lipca

·  Zakończenie roku szkolnego – spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych w Szkole Podstawowej nr 18,

4 lipca

·  Spotkanie robocze w siedzibie GZM w sprawie zimowego utrzymania DTŚ,

5 lipca

·  Spotkanie w Katowicach dotyczące polityki samorządów w zakresie gospodarki odpadami organizowane przez Śląski Związek Gmin i Powiatów,

6 lipca

·  Otwarcie wystawy „Miasto w Mieście” w DPS „Senior”,

8 lipca

·  „Podwieczorek filmowy” w ramach Wakacyjnych Podwieczorków Muzycznych
w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

9 lipca

·  Uroczysta gala z okazji Święta Policji w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu.

 

 

 

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Sprawozdanie za okres 26.06. - 11.07.
Podmiot udostępniający informację:Kancelaria Urzędu Miasta
Informację opublikował:Agnieszka Osiewalska-Belok
Data publikacji:30.07.2012 13:42
Wytworzył lub odpowiada za treść:Renata Młynarczuk
Data na dokumencie:30.07.2012
Informację aktualizował:Bartosz Pilny
Data aktualizacji:23.03.2017 14:01
Liczba wyświetleń dokumentu: 143