PE.0057.7.13

 

Sprawozdanie z pracy Prezydenta Miasta

za okres od 15 do 22 maja 2013 r.

 

1.     W okresie sprawozdawczym podjęto 10 zarządzeń, dotyczących realizacji budżetu, uchwał Rady Miasta, zadań ustawowych i usprawniania pracy Urzędu Miasta, między innymi w sprawie:

1)         powołania Zespołu ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego,

2)         zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej,

3)         zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Żłobka Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

 

2.     W okresie sprawozdawczym odbyło się wiele uroczystości i imprez, były też podjęte ważne dla Miasta działania:

1)         Umowa śmieciowa podpisana

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz firma PUK Van Gansewinkel będą odbierały śmieci z terenu Rudy Śląskiej przez najbliższe 1,5 roku. W ubiegły czwartek podpisana została umowa w tej sprawie. Ruda Śląska jest pierwszym miastem Metropolii Silesia, które w pełni sfinalizowało „przetarg śmieciowy”. W sumie wywóz 102 tys. ton odpadów i ich zagospodarowanie będzie kosztować mieszkańców miasta 28,5 mln zł.

 

2)           Dodatkowe miejsca w przedszkolach

8 dodatkowych oddziałów przedszkolnych powstanie w Rudzie Śląskiej od 1 września. Dzięki temu liczba miejsc przedszkolnych w publicznych placówkach wzrośnie z ponad 4100 do ponad 4300. Niestety to wciąż za mało miejsc w stosunku do potrzeb. Podczas zakończonego niedawno naboru do miejskich przedszkoli na rok szkolny 2013/2014 rodzice dzieci złożyli ponad 5 000 wniosków. Ta duża dysproporcja pomiędzy liczbą podań, a liczbą wolnych miejsc to efekt tego, że gminy w całym kraju do przedszkoli w pierwszej kolejności przyjmować muszą dzieci sześcioletnie oraz pięcioletnie odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

 

3)           Weź udział w ankiecie

Rozpoczęte zostały prace nad Strategią Rozwoju Miasta na lata 2014 – 2030. Przy opracowywaniu strategii niezwykle ważne są opinie mieszkańców Rudy Śląskiej, dlatego też przygotowana została ankieta dotycząca jakości życia w mieście. Do dzisiaj wypełniono już ponad 400 ankiet. Ankieta zamieszczona została w poprzednim wydaniu „Wiadomości Rudzkich”, dostępna jest również we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w rejonach eksploatacji budynków MPGM. Ankietę wypełnić można również za pośrednictwem strony internetowej: http://www.rudaslaska.pl/strategia. Badania potrwają do 7 czerwca, a ich wyniki wykorzystane zostaną w dalszych pracach nad strategią.

 

4)           Niebezpieczny strop

Opracowana na zlecenie Urzędu Miasta ekspertyza budowlana stropu II kondygnacji budynku Urzędu Miasta (pod pomieszczeniami Wydziału Urbanistyki i Architektury) wykazała że jego stan zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Stwierdzono ponadnormatywne jego ugięcie, co może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Sytuacja ta spowodowana została tym, że podczas przebudowy tych pomieszczeń, która miała miejsce w latach 1997-1998, nie uwzględniono rzeczywistych, przewidywanych obciążeń. W związku z tym Wydział Urbanistyki i Architektury musiał zostać przeniesiony do budynku „B” przy ul. Niedurnego.

 

5)         Rudzkie szkoły pełne talentów

Trzy rudzkie placówki otrzymały tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”! Uczniowie jednej z nich – Szkoły Podstawowej nr 20 mieli okazję zaprezentować się w ubiegłym tygodniu na deskach Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Nie zabrakło pokazów tanecznych, popisów wokalnych, instrumentalnych oraz recytacji wierszy. Tytułem „Szkoły Odkrywców Talentów” w roku szkolnym 2012/2013 w Rudzie Śląskiej uhonorowano także SP nr 18 oraz SP nr 16.

 

6)         Humanitarna szkoła

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej, jako jedna z dwóch śląskich placówek stara się o certyfikat Szkoły Humanitarnej. Od zeszłego roku działa w szkole Klub Szkoły Humanitarnej, w ramach którego młodzież organizuje spotkania otwarte i lekcje wychowawcze poświęcone problemom globalnym Południa.

 

7)         Nocne zwiedzanie

Noc z 18 na 19 maja obchodzona była w całym naszym kraju jako noc muzeów. Wśród otwartych tej nocy obiektów nie zabrakło rudzkich placówek: Muzeum Miejskiego, Muzeum PRL-u i zabytkowej wieży wodnej, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

 

8)         Metropolitalne Święto Rodziny

19 maja mszą św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, którą odprawił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zainaugurowane zostało „VI Metropolitalne Święto Rodziny”. Ruda Śląska co roku przyłącza się do regionalnych obchodów. W ostatnią sobotę w ramach święta w Goduli odbył się festyn „Z profilaktyką za pan brat”. Kolejne wydarzenia w Rudzie Śląskiej odbędą się w ciągu następnych dni.

 

9)         Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych

20 maja zakończyły się w naszym mieście obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Przypomnę, że tegoroczne obchody tygodnia, które przebiegały pod hasłem: „Wspólnie i aktywnie” rozpoczęły się 13 maja, kiedy to m.in. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta oraz msza święta w intencji osób niepełnosprawnych. Jednym z głównych punktów obchodów była „Olimpiada radości”, która przez 2 dni odbywała się w hali MOSiR w Halembie.

 

10)     „Nie zmarnuj swojego życia”

Od 20 maja w Rudzie Śląskiej obchodzony jest Tydzień Profilaktyki, który dedykowany jest całym rodzinom. W ramach obchodów przeprowadzono zawody sportowe, zorganizowano gry i zabawy dla rodzin oraz plenerową projekcję filmową. Przedsięwzięcia organizowane w ramach Tygodnia Profilaktyki odbywać się będą jeszcze przez kolejne 2 dni.

 

11)     Zaproszenie do prac nad strategią

Do Kancelarii Rady Miasta przekazane zostało zaproszenie do wzięcia udziału w pracach Zespołu Roboczego ds. opracowania Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014 – 2030, które skierowane zostało do Radnych Rady Miasta.

 

12)     Budżet obywatelski

Prezydent Miasta podczas wczorajszego spotkania z radnymi Rady Miasta omówiła szczegóły budżetu obywatelskiego na 2014 r.

 

W okresie sprawozdawczym Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby zaproszone uczestniczyły w posiedzeniach komisji stałych Rady Miasta. Ponadto odbyły się spotkania i uroczystości, w których uczestniczyli Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby delegowane, m.in.:

15 maja

·  XVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Olimpiada Radości” w hali MOSiR w Halembie,

·  Spotkanie z członkami Klubu Szkoły Humanitarnej, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II,

16 maja

·  Konferencja prasowa poświęcona podpisaniu umowy na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz pracom nad strategią rozwoju miasta Ruda Śląska do 2030 roku,

·  Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza,

·  XVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Olimpiada Radości” w hali MOSiR w Halembie,

·  XIV Festiwal Małych Ojczyzn Lokalnych w Szkole Podstawowej nr 3,

·  Impreza „Podziel się swoim talentem” w Miejskim Centrum Kultury,

·  Otwarcie wystawy „Filateliści w Rudzie Śląskiej" w Muzeum Miejskim,

17 maja

·  Piknik rodzinny w Ośrodku Adaptacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych,

·  Uroczystość z okazji zakończenia współpracy międzynarodowej w ramach programu Comenius w Szkole Podstawowej nr 13,

·  Koncert Laureatów XIII Dziecięcego Przeglądu Twórczości i Działalności Artystycznej w Szkole Podstawowej nr 18,

18 maja

·  Piknik rodzinny na stadionie GKS „Grunwald”,

·  Festyn rodzinny „Z profilaktyką za pan brat” w Parku Młodzieży w Goduli,

·  Inauguracja VI Metropolitalnego Święta Rodziny, która odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu,

18/19 maja

·  Rudzka Noc Muzeów,

19 maja

·  Koncert „Cała Bykowina dla Kacperka” w kościele pw. św. Barbary,

·  Koncert „Dla Joli na bis” w Miejskim Centrum Kultury,

20 maja

·  Konferencja „Życie na celowniku” w Domu Kultury w Bielszowicach,

·  Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych na stadionie GKS „Grunwald”,

·  Gala z okazji Święta Europy zorganizowana w Chorzowie przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach,

·  Spotkanie z Minister Rozwoju Regionalnego Elżbietą Bieńkowską w Zespole Szkół Muzycznych,

·  Przekazanie pojemnika na zbiórkę karmy dla zwierząt z rudzkiego schroniska przez dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4,

·  Prelekcja „Krzywdzenie dziecka zaczyna się w łonie matki” w sali sesyjnej Urzędu Miasta,

·  Bieg Radości na placu Jana Pawła II,

21 maja

·  Spotkanie z Piotrem Hoszkiem, laureatem konkursu „Młody Lider Innowacji Województwa Śląskiego”,

·  Koncert absolwentów i pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej pt. „Muzyczny Express" w Domu Kultury w Bielszowicach,

·  Msza św. w intencji arcybiskupa Wiktora Skworca z okazji urodzin w Katedrze Chrystusa Króla,

22 maja

·  Szkolenie ws. wdrażania Partnerstwa Publiczno – Prywatnego w Radzionkowie,

·  VI Festiwal Artystyczno - Wokalny „do-re-mi” Dzieci Niepełnosprawnych z Oddziałów Integracyjnych i Specjalnych z Rudy Śląskiej w Miejskim Centrum Kultury,

·  Obchody 22. rocznicy powstania Straży Granicznej,

·  Gala XIX Szkolnego Festiwalu Teatralnego w Gimnazjum nr 11.

 

 

 

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Kulpok - tel. 322-449-000 do 010 wew. 3252

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Sprawozdanie za okres 15.05. - 22.05.
Podmiot udostępniający informację:Kancelaria Urzędu Miasta
Informację opublikował:Bartosz Pilny
Data publikacji:05.06.2013 15:37
Wytworzył lub odpowiada za treść:Renata Młynarczuk
Data na dokumencie:23.05.2013
Informację aktualizował:Bartosz Pilny
Data aktualizacji:23.03.2017 13:54
Liczba wyświetleń dokumentu: 145