PE.0057.8.13

 

Sprawozdanie z pracy Prezydenta Miasta

za okres od 23 maja do 25 czerwca 2013 r.

 

1.    W okresie sprawozdawczym podjęto 109 zarządzeń dotyczących: realizacji budżetu, uchwał Rady Miasta, zadań ustawowych i usprawniania pracy Urzędu Miasta, między innymi w sprawie:

1)        zmian w budżecie miasta na prawach powiatu na rok 2013 dotyczących przeniesień wydatków budżetowych między paragrafami,

2)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn. „Budowa parkingu przy ul. Solidarności 10" - roboty budowlane,

3)        wyboru ofert na realizację zadania publicznego z zakresu profilaktyki alkoholowej pn. „Zagospodarowanie wolnego czasu dzieci i młodzieży",

4)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Modernizację chodnika-dojazdu do budynku Gimnazjum nr 6 przy ul. Gwareckiej 2 w Rudzie Śląskiej - Bykowinie Etap I",

5)        ustalenia zasad postępowania w zakresie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane oraz pojazdów zagrażających bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego,

6)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Roboty naprawcze boisk przy Szkole Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej przy ul. Chryzantem 10",

7)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Remonty bieżące dróg wewnętrznych na terenie Miasta Ruda Śląska",

8)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Zaprojektowanie i wykonanie remontu dachu basenu krytego przy ul. Chryzantem 10 w Rudzie Śląskiej",

9)        powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 przy ul. Kałusa 3 w Rudzie Śląskiej".

 

2.    W okresie sprawozdawczym odbyło się wiele uroczystości i imprez, były też podjęte ważne dla Miasta działania:

1)        Unijne pieniądze na trasy rowerowe

Decyzją Zarządu Województwa Śląskiego Ruda Śląska otrzyma unijne dofinansowanie dla powstającej już w mieście 15 km trasy rowerowej oraz na przebudowę trzech istniejących szlaków rowerowych o łącznej długości prawie 11 km. Złożony przez władze miasta w 2011 r. wniosek na budowę w mieście tras rowerowych dotychczas znajdował się na liście rezerwowej, jednak z uwagi na zaoszczędzone środki przy realizacji innych projektów w województwie śląskim, trafił na listę inwestycji przeznaczonych do realizacji.

Ruda Śląska ma otrzymać blisko 700 tys. zł. Trasa rowerowa ma być gotowa w lipcu br., termin przebudowy szlaków nie jest jeszcze znany.

2)          Rozmowy o budżecie obywatelskim

Władze miasta kontynuują konsultacje w sprawie budżetu obywatelskiego. Po wcześniejszym spotkaniu z radnymi z założeniami tegoż budżetu zapoznali się mieszkańcy miasta podczas spotkania w ramach „Forum mieszkańców”, które odbyło się 28 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

3)          Nie będzie referendum

Z powodu dostarczenia niedostatecznej ilości prawidłowo złożonych podpisów mieszkańców popierających inicjatywę referendalną w sprawie odwołania prezydent miasta, komisarz wyborczy podjął decyzję o odrzuceniu wniosku w sprawie przeprowadzenia referendum w Rudzie Śląskiej. W sumie pod wnioskiem za odwołaniem prezydent Rudy Śląskiej złożono 13 034 podpisy, z czego 2 847 zostało odrzuconych. Za prawidłowo złożone uznano 10 187 podpisów.

4)          Ruda Śląska nagrodzona

Ruda Śląska znalazła się w gronie 17 miast z całej Polski nagrodzonych tytułem „Przyjazna Gmina”. Program ma promować między innymi atrakcyjność inwestycyjną czy turystyczną gmin. Oprócz Rudy Śląskiej w tegorocznej edycji konkursu tytuł „Przyjazna Gmina” zdobyły m.in.: Bytom, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Katowice, Kraków, Opole, Rzeszów, Sosnowiec, Zabrze. Tytuł wręczono w obecności Marszałek Województwa Aleksandry Gajewskiej w Dniu Samorządu Terytorialnego dnia 27 maja.

5)        Święto najmłodszych Rudzian

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca na rudzkim rynku przygotowano szereg atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Rudy Śląskiej. Dzieci mogły wziąć udział w wielu konkursach, grach i zabawach, na koniec zaś wysłuchały koncertu Majki Jeżowskiej. Podczas imprezy przeprowadzony został również konkurs na najlepsze przebranie uczestników zabawy. Laureatka w nagrodę otrzymała symboliczny klucz do miasta. W ten sposób na jeden dzień stała się młodą prezydent miasta.

6)        Ze św. Barbarą od 15 lat

6 czerwca minęło 15 lat od chwili, kiedy w herbie Rudy Śląskiej oficjalnie pojawiła się św. Barbara. Uroczystości związane ze świętem Miasta uświetniła msza święta w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu, z udziałem władz samorządowych i mieszkańców miasta. Dopełnieniem święta był koncert zespołu „Śląsk” na pl. Jana Pawła II.

7)        Industriada 2013

Po raz kolejny Ruda Śląska uczestniczyła w święcie Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna Industriada w naszym mieście zorganizowana została aż w trzech miejscach – kolonii robotniczej „Ficinus”, stuletnim szybie „Mikołaj” oraz na dworcu PKP w Chebziu. Konkursy, koncerty, wystawy oraz niecodzienne pokazy ściągnęły w te miejsca tłumy zwiedzających. Całodniowe obchody trwały do późnych godzin wieczornych.

8)        Zakończenie badań ankietowych

Zakończył się ważny etap prac nad nową strategią rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku, jakim były badania ankietowe dotyczące jakości życia w mieście. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz wielu grup społecznych z Rudy Śląskiej udało się w krótkim czasie zebrać ponad 4500 wypełnionych ankiet. Trwa opracowywanie diagnozy społeczno – gospodarczej miasta. Kolejnym etapem prac nad strategią rozwoju miasta będą wrześniowe spotkania warsztatowe oraz konsultacje społeczne, którym poddany zostanie wypracowany projekt strategii rozwoju miasta.

9)        Nowe kierunki kształcenia

Młodzież kończąca w tym roku gimnazjum od września będzie mogła wybierać oprócz dotychczasowych, 4 zupełnie nowe kierunki, które będą uruchomione w trzech rudzkich szkołach ponadgimnazjalnych. W Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 uczniowie będą mogli kształcić się w dwóch zawodach: technik eksploatacji portów i terminali oraz technik realizacji nagrań i nagłośnień. W ramach współpracy z Politechniką Śląską w Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 rusza kierunek technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ostatnim z nowych kierunków uruchamianych od nowego roku szkolnego w mieście jest technik automatyk sterowania ruchem kolejowym w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

10)    Dni Rudy Śląskiej

Tłumy rudzian oraz gości bawiły się podczas Dni Rudy Śląskiej, które od 14 do 16 czerwca odbywały się na Terenach Targowych w Wirku. Pierwszego dnia zgromadzoną publiczność rozśmieszali artyści występujący podczas kabaretonu. Drugi dzień upłynął pod znakiem muzyki rockowej. Na zakończenie tegorocznego muzycznego święta miasta wystąpił m.in. Ray Wilson z zespołem, który zaśpiewał utwory z repertuaru zespołu Genesis.

11)    Orzegowski ratusz odzyskuje blask

20 czerwca w budynku dawnego ratusza w Rudzie Śląskiej – Orzegowie została otwarta wystawa zatytułowana „Ratusz orzegowski w czasach swojej świetności”. Wystawa towarzyszyła odbywającym się przez cztery dni prelekcjom, grze terenowej i zwiedzaniu ratusza. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Miejskie, Towarzystwo Miłośników Orzegowa oraz Hufiec ZHP Ruda Śląska, Przedstawicielstwo Śląskie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

12)    Noc świętojańska

22 czerwca tradycyjnie już w Parku Strzelnica w Bielszowicach powitano lato organizowaną
w tym miejscu nocą świętojańską. Nie zabrakło występów muzycznych oraz ogniska i zabawy związanej z poszukiwaniem kwiatu paproci. Tego samego dnia obchody nocy świętojańskiej zorganizowało także Muzeum Miejskie.

13)    5. Festiwal wspomnień

Również 22 czerwca w Muzeum PRL-u po raz piąty odbył się w Rudzie Śląskiej Ogólnopolski Festiwal Wspomnień. Tym razem tematem przewodnim festiwalu były lata 60-te ubiegłego wieku, a gwiazdą wieczoru był Andrzej Dąbrowski.

 

3.    W okresie sprawozdawczym Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby zaproszone uczestniczyły w posiedzeniach stałych komisji Rady Miasta. Ponadto odbyły się spotkania i uroczystości, w których uczestniczyli Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby delegowane:

23 maja

·      Podsumowanie VII Dni Amerykańskich, zorganizowanych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera. Gościem była konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Polsce Ellen Germain.

·      Spotkanie z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym w Szymocicach.

24 maja

·      Uroczystość Złotych Godów,

·      Finał VIII edycji Miejskich Olimpiad Przedmiotowych Szkół Podstawowych w MCK w Nowym Bytomiu,

25 maja

·      Festyn rodzinny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2,

·      II Turniej o Mistrzostwo Polski Kobiet w Rugby 7 na stadionie MOSiR w Orzegowie,

·      XVI Przegląd Zespołów Artystycznych Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Rodzinne śpiewanie” w MCK w Nowym Bytomiu,

·      Festyn rodzinny w Przedszkolu Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety,

·      Dzień Profilaktyki w Miejskim Przedszkolu nr 14,

·      Msza św. w intencji mieszkańców miasta w kościele pw. św. Pawła,

·      Koncert finałowy akcji profilaktycznej IV Śląski Przystanek PAT,

·      I Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Polowym Field na terenach muzeum PRL-u w Bielszowicach,

27 maja

·      Konferencja „Przyjazna Gmina” w Katowicach,

·      Obchody Dnia Samorządowca w MCK w Nowym Bytomiu,

28 maja

·      Konferencja prasowa poświęcona poszukiwaniu dawcy szpiku kostnego dla 2-letniego Bartusia z Rudy Śląskiej,

29 maja

·      Koncert „Nie tylko Polska Piosenka” w MDK w Rudzie,

·      Rodzicielstwo zastępcze – festyn w ogrodach MCK w Nowym Bytomiu,

31 maja

·      Spotkanie z okazji Dnia Dziecka organizowane przez Stowarzyszenie „Godność i Praca” w Szkole Podstawowej nr 36,

1 czerwca

·      Ogólnopolski Turniej Minikoszykówki w hali MOSiR w Nowym Bytomiu, organizowany przez KS Pogoń Nowy Bytom,

·      Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka organizowany przez Związki Zawodowe Ratowników Górniczych w Bielszowicach,

·      Obchody Dnia Dziecka na pl. Jana Pawła II w Nowym Bytomiu,

·      Festyn rodzinny „Drzwi otwarte Lambertz Polonia”,

2 czerwca

·      Mistrzostwa Rudy Śląskiej Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin,

·      Ogólnopolski Turniej Minikoszykówki w hali MOSiR w Nowym Bytomiu, organizowany przez KS Pogoń Nowy Bytom,

·      Msza św. z okazji 70. rocznicy zawarcia związku małżeńskiego państwa Synowiec w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej,

3 czerwca

·      Spotkanie z dziećmi ze żłobka „Misiakowo”,

4 czerwca

·      Spotkanie w siedzibie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach w sprawie gospodarki mieszkaniowej,

·      Finał konkursu „Nakręć hit – obal mit”,

·      Występ członków Amatorskiego Ruchu Artystycznego pt. „Letnia Arena Twórczości Artystycznej” w MCK w Nowym Bytomiu,

·      Spotkanie Koła Emerytów i Rencistów w Kochłowicach,

5 czerwca

·      Spotkanie reprezentacji Subregionu Centralnego w Katowicach,

·      Debata oksfordzka – „Gdzie jest granica wolności? Młodzież a legalizacja” w sali sesyjnej Urzędu Miasta,

·      Festyn rodzinny w Szkole Podstawowej nr 20,

·      Spotkanie z mieszkańcami ul. Sobieskiego dotyczące kanalizacji,

6 czerwca

·      Konferencja „Ochrona przeciwpożarowa kopalń węgla kamiennego” w restauracji „Adria” w Rudzie,

·      Uroczyste obchody 15. rocznicy ustanowienia św. Barbary jako patronki Rudy Śląskiej – msza św. w kościele pw. św. Pawła oraz koncert zespołu „Śląsk”,

7 czerwca

·      Otwarcie boiska przy Szkole Podstawowej nr 24,

·      Wręczenie wyróżnień Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla rudzian: Adama Pisarka, Aleksandra Golby, Pauliny Błaszczyk i Agnieszki Grobelczyk,

·      Święto patronackie Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa w Halembie,

·      Uroczystość „Złotych Godów”,

·      Spotkanie z emerytami i rencistami Huty Pokój,

·      Spotkanie rozpoczynające działalność projektu na rzecz społeczności romskiej województwa śląskiego, organizowane przez Stowarzyszenie „Godność i Praca” we współpracy ze Stowarzyszeniem Romów „GANDI” w Rudzie Śląskiej,

·      Festyn rodzinny „Śląsk – moje miejsce na ziemi” w Szkole Podstawowej nr 41,

·      Koncert młodych talentów w Gimnazjum nr 11,

8 czerwca

·      Festyn rodzinny w Miejskim Przedszkolu nr 30,

·      Festyn charytatywny w Szkole Podstawowej nr 30 na rzecz 2-letniego Bartusia,

9 czerwca

·      Uroczysta msza św. z przyjęciem przez Stowarzyszenie Filipa Nereusza relikwii św. Filipa Neri,

·      Zawody wędkarskie Polskiego Związku Wędkarskiego Kopalni Halemba – Wirek w lasach borowskich,

10 czerwca

·      Podsumowanie całorocznej akcji „Moja rodzina jest niezwykła” organizowanej przez Niepubliczne Przedszkole „Żaczek”,

11 czerwca

·      Konferencja prasowa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 poświęcona otwarciu nowych kierunków kształcenia w rudzkich szkołach ponadgimnazjalnych,

·      Konferencja naukowa „Odnawialna energia – odnawialne planety” połączona
z otwarciem sali dydaktycznej dedykowanej odnawialnym źródłom energii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6,

·      Promocja książki „Kronika klubów sportowych” w Muzeum Miejskim,

·      Bajkowe przedstawienie „Jaś i Małgosia” w żłobku „Misiakowo”,

·      Festyn rodzinny „Rodzina jest najważniejsza” w Miejskim Przedszkolu nr 34,

12 czerwca

·      Olimpiada osób niepełnosprawnych na obiekcie MOSIR przy ul. Ratowników
w Nowym Bytomiu,

·      Spotkanie z laureatami olimpiad przedmiotowych,

13 czerwca

·      Igrzyska Lekkoatletyczne w Szkole Podstawowej nr 15,

·      Festyn rodzinny na rzecz operacji serca Kacpra Chmiela pod hasłem „Cała Bykowina dla Kacperka”, organizowany przez Miejskie Przedszkole nr 47,

14 czerwca

·      Dni Rudy Śląskiej – Kabareton,

15 czerwca

·      Turniej Strzelecki o tytuł „Króla kurkowego A.D. 2013”,

·      Koncert „W rytmie serca” w wykonaniu zespołu młodzieżowego Vox Cordis w Domu Kultury w Bielszowicach,

·      Dni Rudy Śląskiej

16 czerwca

·      Dni Rudy Śląskiej

17 czerwca

·      Konkurs na dyrektorów Miejskiego Przedszkola nr 4, Szkoły Podstawowej nr 16, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1,

·      Finał konkursu „Z demokracją na ty – Polska, Europa, Świat” w MCK w Nowym Bytomiu,

18 czerwca

·      Konkurs na dyrektorów Miejskiego Przedszkola nr 18, Miejskiego Przedszkola nr 38, Miejskiego Przedszkola nr 42, Miejskiego Przedszkola nr 45,

·      Festyn „Święto rodziny” w Szkole Podstawowej nr 20,

19 czerwca

·      Spotkanie z Augustynem Skrzypcem – jubilatem świętującym setną rocznicę urodzin,

·      Festyn „Święto rodziny” w Szkole Podstawowej nr 20,

20 czerwca

·      Otwarcie wystawy „Ratusz orzegowski w czasach swojej świetności”,

·      Konferencja pracodawców i właścicieli firm współtworzących rynek pracy w Rudzie Śląskiej w Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym,

·      Mecz siatkówki kadetek Polska – Brazylia w hali MOSiR w Halembie,

21 czerwca

·      Uroczystość „Złotych Godów”,

·      Zajęcia w ramach wystawy „Ratusz orzegowski w czasach swojej świetności”,

·      Gala Złotych Pierrotów 2013 w Domu Kultury w Bielszowicach,

22 czerwca

·      Festyn rodziny w Zespole Szkół nr 1,

24 czerwca

·      Konkurs na dyrektora Gimnazjum nr 7,

·      Koncert „Na dźwiękach słonecznego blasku. Talenty 2012/2013 w Domu Kultury w Bielszowicach, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 16,

25 czerwca

·      Spotkanie podsumowujące działania projektu „Nowe umiejętności – nowa szansą śląskich Romów”.

 

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Sprawozdanie za okres 23.05. - 25.06.
Podmiot udostępniający informację:Kancelaria Urzędu Miasta
Informację opublikował:Agnieszka Osiewalska-Belok
Data publikacji:11.07.2013 11:03
Wytworzył lub odpowiada za treść:Renata Młynarczuk,
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Bartosz Pilny
Data aktualizacji:23.03.2017 13:53
Liczba wyświetleń dokumentu: 258