PE.0057.9.14

 

Sprawozdanie

z pracy Prezydenta Miasta

za okres od 28 sierpnia do 10 września 2014 r.

 

 

1.     W okresie sprawozdawczym podjęto zarządzenia dotyczące realizacji budżetu, uchwał Rady Miasta, zadań ustawowych i spraw organizacyjnych, między innymi w sprawie:

1)         zmian w budżecie miasta na prawach powiatu na rok 2014,

2)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn.: „Rewitalizacja ośrodka sportowo-rekreacyjnego z zadaszeniem nad boiskiem - lodowiskiem w dzielnicy Orzegów" - etap II,

3)         zasad proponowania i przyznawania wolnych lokali mieszkalnych osobom oczekującym na przyznanie lokalu do remontu.

 

2.     W okresie sprawozdawczym odbyło się wiele ważnych uroczystości i imprez, były też podjęte ważne dla Miasta działania:

 

1)           Budżet obywatelski – zakończenie głosowania

Do 10 września trwało głosowanie nad projektami inwestycji, które w przyszłym roku będą realizowane  w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwa liczenie głosów, ale już teraz można powiedzieć, że oddano ponad 3 000 głosów.

 

2)           Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

1 września naukę w 71 rudzkich szkołach rozpoczęło 16 tys. uczniów. Będzie ich uczyć ponad 2,3 tys. nauczycieli. Do pierwszej klasy szkół podstawowych w tym roku poszło 1,9 tys. dzieci w tym 614 sześciolatków. Rozpoczęty rok szkolny jest pierwszym, w którym obowiązuje tzw. „ustawa podręcznikowa”. Dzięki zmianom w prawie uczniowie pierwszych klas w całej Polsce mają dostęp do bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.

 

3)           Nowe trasy rowerowe

1 września oddano do użytku po oznakowaniu trzy nowe trasy rowerowe w Halembie o łącznej długości ok. 11 km. To kolejna inwestycja w Rudzie Śląskiej, która polegała na dostosowaniu do ruchu rowerowego istniejących szlaków turystycznych. Dzięki inwestycji w mieście jest teraz ponad 36 km ścieżek oraz szlaków rowerowych.

 

4)          Warsztaty dot. Lokalnego Programu Rewitalizacji

Na początku tego tygodnia w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości przedstawiciele wielu grup zaangażowanych w miejski proces rewitalizacji brali udział w warsztatach poświęconym Lokalnemu Programowi Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku. W czasie dwudniowych prac uczestnicy wyznaczyli konkretne obszary rewitalizacji oraz wskazali możliwości zagospodarowania tych terenów.

 

5)           Rozstrzygnięty przetarg na zimowe utrzymanie dróg

Rozstrzygnięty został przetarg na zimowe utrzymanie dróg w mieście. Na ten cel zarezerwowana została kwota blisko 3,4 mln zł. Podobnie jak przed rokiem, zimowym odśnieżaniem dróg w Rudzie Śląskiej zajmie się TONSMEIER POŁUDNIE Sp. z o.o. Co istotne umowa, która zostanie podpisana z wykonawcą zostanie tak skonstruowana, że wykonawca otrzyma wynagrodzenie wyłącznie za faktycznie wykonaną pracę. Ponadto wykonawca zajmie się również odśnieżaniem rudzkiego odcinka DTŚ. Obecnie obowiązuje jeszcze dotychczasowa umowa na wspólne utrzymanie DTŚ z Chorzowem, Zabrzem i Świętochłowicami, która kończy się przed nowym sezonem zimowym.

 

6)           Współpraca z IPN

Rudzcy licealiści z ZSO nr 2 jako pierwsi w kraju będą zdobywać wiedzę pod patronatem IPN. 1 września szkoła podpisała porozumienie z Instytutem Pamięci Narodowej w sprawie objęcia patronatem klasy humanistycznej z innowacją wiedzy o regionie. Patronatem zostanie objęty cały tok nauki w liceum. Przez trzy lata kilkudziesięciu uczniów będzie ściśle współpracowało z pionem naukowo-edukacyjnym IPN.

 

7)         Roztańczona Ruda

W ubiegłym tygodniu konferencją prasową w Urzędzie Miasta rozpoczął się nowy projekt – Roztańczona Ruda.  Kampania ta jest kontynuacją poprzednich kampanii wizerunkowych miasta – „Atrakcyjna Ruda” oraz “Modna Ruda”. Tym razem punktem przewodnim będzie taniec. W ramach kampanii odbędzie się cykl bezpłatnych warsztatów z różnych rodzajów tańca, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy miasta. Warsztaty potrwają przez cały październik.

 

8)         Narodowe Czytanie Sienkiewicza

6 września o godz. 12:00 Ruda Śląska przyłączyła się do Narodowego Czytania dzieł Henryka Sienkiewicza w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Dzieł Sienkiewicza można było posłuchać w Miejskim Centrum Kultury, Bibliotece Centralnej, Centrum Inicjatyw Społecznych „Stara Bykowina”, Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” oraz w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 18 w dzielnicy Halemba.

 

9)         Piknik z bajlagą

W ostatnią sobotę sierpnia „Piknikiem z bajlagą” na rudzkim piekaroku pożegnano wakacje. Każdy, kto tego dnia odwiedził to miejsce mógł liczyć na poczęstunek świeżym chlebem „Rudzianinem”. Natomiast mieszkańcy na tę okazję przygotowali liczne dodatki do chleba, czyli tzw. Bajlagę.

 

10)     Festyn w Halembie

W ramach obchodów 55. rocznicy powstania Rudy Śląskiej w obecnych granicach odbył się ostatni z festynów dzielnicowych. Tym razem okazję do zabawy mieli mieszkańcy Halemby.

 

3.     W okresie sprawozdawczym odbyły się spotkania i uroczystości, w których uczestniczyli Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby delegowane:

 

29 sierpnia

·       Uroczystość Złotych Godów,

30 sierpnia

·       Piknik z bajlagą przy rudzkim piekaroku, 

·       Dzień Działkowca – ROD „Jedność”,

·       Dzień Działkowca – ROD „Konwalia” ,

·       Eucharystia o dar trzeźwości w kościele św. Michała Archanioła w Orzegowie,

·       Powitanie Natalii Strzałki, brązowej medalistki Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Nankin w Chinach,

31 sierpnia

·       Wręczenie pucharów zwycięzcom zawodów modeli samochodów zdalnie sterowanych z cyklu Eliminacji Mistrzostw Polski Ligi Obrony Kraju, które rozegrane zostały na torze przy ul. Kolberga w dzielnicy Wirek,

1 września

·       Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 12,

·       Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej  nr 41,

·       Podpisanie porozumienia o objęciu patronatem Instytutu Pamięci Narodowej klasy licealnej o profilu humanistycznym z innowacją wiedzy o regionie w ZSO nr 2 im. Gustawa Morcinka,

2 września

·       Konferencja prasowa dotycząca nowej kampanii promocyjnej miasta „Roztańczona Ruda”,

3 września

·       Konferencja prasowa dotycząca Wielkiego Testu z Języka Angielskiego,

3-5 września

·       Warsztaty kompetencyjne w ramach projektu Benchmarking w Ustroniu,

4 września

·       Spotkanie z przedstawicielami rudzkich chórów,

5 września

·       Festyn rodzinny w dzielnicy Halemba,

·       III Noc Harcerska w Bykowinie,

6 września

·       Akcja „Narodowe Czytanie”,

8 – 9 września

·       Warsztaty dotyczące Lokalnego Programu Rewitalizacji w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości,

9 września

·       Otwarcie nowej siedziby Ośrodka Pielęgniarstwa „Pomoc w zdrowiu i w chorobie”,

10 września

·       Obchody 20. rocznicy powstania  Stowarzyszenia „Nadzieja”.

 

 

 

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Kulpok – tel. 322-449-000 do 010 wew. 3252

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Sprawozdanie za okres od 28.08. - 10.09
Podmiot udostępniający informację:Kancelaria Urzędu Miasta
Informację opublikował:Bartosz Pilny
Data publikacji:18.12.2014 09:00
Wytworzył lub odpowiada za treść:Renata Młynarczuk
Data na dokumencie:10.09.2014
Informację aktualizował:Bartosz Pilny
Data aktualizacji:23.03.2017 13:45
Liczba wyświetleń dokumentu: 199