PE.0057.10.14

 

Sprawozdanie

z pracy Prezydenta Miasta

za okres od 11 do 24 września 2014 r.

 

1.     W okresie sprawozdawczym podjęto zarządzenia dotyczące realizacji budżetu, uchwał Rady Miasta, zadań ustawowych i spraw organizacyjnych, między innymi w sprawie:

1)         zmian w budżecie miasta na prawach powiatu na rok 2014,

2)         przeprowadzenia przeklasyfikowania i wybrakowania sprzętu obrony cywilnej,

3)         ogłoszenia konsultacji społecznych dotyczących nadania nazwy "Powstań Śląskich" części Drogowej Trasy Średnicowej na odcinku przebiegającym przez Miasto Ruda Śląska,

4)         powołania Komisji Przetargowej do przygotowania i przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na rewitalizację Parku Kozioła,

5)         nadania odznaki "Kamrat Rudzki" Pani Kai Mireckiej-Ploss.

 

2.     W okresie sprawozdawczym odbyło się wiele ważnych uroczystości i imprez, były też podjęte ważne dla Miasta działania:

 

1)           Budżet obywatelski – wyniki głosowania

Do 10 września trwało głosowanie nad projektami inwestycji, które w 2015 roku będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział blisko 4 tys. osób. Najwięcej, bo ponad 1,7 tys. głosów, oddano na budowę w mieście trasy rowerowej łączącej wszystkie dzielnice miasta. Inwestycja ta, warta milion złotych, zwyciężyła tym samym wśród projektów ogólnomiejskich. Jeśli chodzi o projekty lokalne, to najwięcej głosów zdobyły propozycje dotyczące budowy strefy rekreacji: w Bykowinie – 835 głosów i w Rudzie – 806 głosów. W związku z tym, że suma szacunkowych kosztów wszystkich zakwalifikowanych do głosowania projektów lokalnych mieści się w przeznaczonej na ten cel kwocie 1,375 mln zł (125 tys. na każdą dzielnicę) będzie można zrealizować wszystkie z 17 propozycji, które poddane zostały pod głosowanie.

 

2)           O sytuacji w górnictwie

11 września na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej prezydenci Gliwic i Rudy Śląskiej odnieśli się do informacji medialnych o planowanych działaniach naprawczych w Kompanii Węglowej. Grażyna Dziedzic oraz Zygmunt Frankiewicz wyrazili swoje zaniepokojenie tym, że nie są informowani o planowanych przez zarząd spółki działaniach restrukturyzacyjnych. Prezydenci obu miast są zaniepokojeni planami zarządu Kompanii Węglowej wobec KWK „Pokój” i „Sośnica-Makoszowy”.

 

3)         Sprzedaż terenów inwestycyjnych

W ostatnich dwóch tygodniach miało miejsce kilka ważnych przetargów na sprzedaż terenów inwestycyjnych. M.in. udało się sprzedać dwie nieruchomości przy ul. 1 Maja tuż przy zjeździe z trasy N-S o łącznej powierzchni 15,3 ha. Kolejna nieruchomość, która znalazła nowego nabywcę, położona jest przy zjeździe z Drogowej Trasy Średnicowej, przy ul. Szyb Barbary, jej powierzchnia to 3,6 ha. Ponadto powodzeniem zakończyły się trzy przetargi na zbycie nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe. Ogółem dzięki sprzedaży wszystkich tych nieruchomości do budżetu miasta wpłynie kwota blisko 9 mln zł.

 

4)          Miasto3 – pierwszy rok projektu

18 września w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyło się seminarium podsumowujące pierwszy rok funkcjonowania wspólnego projektu realizowanego przez Rudę Śląską, Chorzów i Świętochłowice. Główną ideą przedsięwzięcia jest stworzenie koncepcji zagospodarowania obszaru trzech miast. Służyć temu ma przygotowanie dokumentów oraz projektów, które potem pozwolą ubiegać się o środki z budżetu unijnego na lata 2014 – 2020.

 

5)           Konsultacje społeczne

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie nadania nazwy „Powstań Śląskich” części Drogowej Trasy Średnicowej na odcinku przebiegającym przez Miasto Ruda Śląska. Konsultacje potrwają do 1 października 2014 r. Udział w konsultacjach może wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec Rudy Śląskiej poprzez wypełnienie ankiety i dostarczenie lub przesłanie jej do Urzędu Miasta Ruda Śląska lub na adres mailowy prezydent@rudaslaska.pl.

 

6)           Święto Straży Miejskiej

12 września podczas uroczystości w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu swoje święto obchodzili rudzcy strażnicy miejscy. Od początku tego roku od mieszkańców Rudy Śląskiej do Straży Miejskiej wpłynęło ponad 9 tys. zgłoszeń, z tego tylko w sierpniu prawie 1,2 tys. Najwięcej z nich dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spraw związanych z zachowaniem czystości. Obecnie rudzka Straż ma 77 funkcjonariuszy oraz 3 pracowników na stanowiskach administracyjnych.

 

7)           Ścieżka zdrowia wraz z siłownią

W Halembie w rejonie Szkoły Podstawowej nr 15 oddana została do użytku ścieżka zdrowia wraz z siłownią napowietrzną. Inwestycją został objęty obszar około 10 ha. Na trasie o długości 1266 metrów ustawiono 10 urządzeń do wykonywania ćwiczeń sprawnościowych. Wraz ze ścieżką zdrowia powstała również siłownia terenowa. Tuż obok boiska szkolnego stanęło 15 urządzeń. Na każdym z nich mogą ćwiczyć jednocześnie 2 osoby. Realizacja inwestycji kosztowała 450 tys. zł.

 

8)         Wielki test języka angielskiego

14 września prawie 200 osób zmierzyło się w Miejskim Centrum Kultury z profesjonalnym testem języka angielskiego. Ruda Śląska była jednym z 77 miast, które przystąpiły do tego ogólnopolskiego wydarzenia.

 

9)         Rudzki Jarmark Pozarządowy

20 września na placu Jana Pawła II już po raz trzeci w naszym mieście odbyło się święto rudzkich organizacji pozarządowych, czyli Rudzki Jarmark Pozarządowy. Wydarzenie to było okazją do zapoznania się z działalnością organizacji pozarządowych działających na terenie Rudy Śląskiej. Podczas imprezy ogółem zaprezentowało się około 20 organizacji non-profit.

 

 

3.     W okresie sprawozdawczym odbyły się spotkania i uroczystości, w których uczestniczyli Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta Miasta oraz osoby delegowane:

 

11 września

·       Wernisaż wystawy „Rudzianie na dawnej fotografii” w Muzeum Miejskim,

12 września

·       Uroczystość Złotych Godów,

·       Święto Straży Miejskiej w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu,

·       Jubileusz 90. rocznicy urodzin Kai Mareckiej – Ploss,

13 września

·       Festyn rodzinny „Solidarności” KWK Pokój w Miejskim Centrum Kultury,

14 września

·       Wielki test języka angielskiego,

18 września

·       Seminarium w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości podsumowujące rok realizacji projektu „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic”,

·       Spotkanie historyczno-literackie w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Halembie w 100. rocznicę I Wojny Światowej,

·       Msza św. w 5. rocznicę katastrofy górniczej w kopalni Wujek – Śląsk,

19 września

·       Dzień przedszkolaka na pl. Jana Pawła II,

·       Uroczystość Złotych Godów,

·       Akademia przedsiębiorczości w PUP,

20 września

·       Festyn rodzinny w Szkole Podstawowej nr 18,

·       Festyn Orzegowski organizowany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa,

·       Rudzki Jarmark Pozarządowy na pl. Jana Pawła II,

·       Obchody 20-lecia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, w ramach których zorganizowano „I Zlot Psiaków Adoptowanych ze Społecznego Schroniska im. św. Franciszka” oraz marsz rekreacyjny dogtrekking „Ludzie i Psiaki Pokonują Rudzkie Szlaki”,

·       Akcja wolontaryjna renowacji ogrodzenia Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Bykowinie,

22 - 23 września

·       IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach,

24 września

·       XIV Regionalny Turniej w Halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych w hali MOSiR w Halembie,

·       Spotkanie promocyjne dotyczące najnowszego wydawnictwa rudzkiego muzeum pt. „Kościół pw. św. Józefa w Rudzie. Fundacja hrabiego Franciszka Ballestrema”,

·       Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 24.

 

 

 

 

Dodatkowych informacji udziela:
Tomasz Kulpok – tel. 322-449-000 do 010 wew. 3252

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Sprawozdanie za okres od 11.09. - 24.09
Podmiot udostępniający informację:Kancelaria Urzędu Miasta
Informację opublikował:Bartosz Pilny
Data publikacji:18.12.2014 09:04
Wytworzył lub odpowiada za treść:Renata Młynarczuk
Data na dokumencie:24.09.2014
Informację aktualizował:Bartosz Pilny
Data aktualizacji:23.03.2017 13:45
Liczba wyświetleń dokumentu: 183